تاریخچه

اوایل پائیز 1377 جمعی از دانش‎آموختگان رشته سینما تصمیم به راه‌اندازی مركزی مستقل و غیردولتی برای حمایت از فیلمسازان جوان و ارائه فیلم‌های ‌كوتاه به جشنواره‎ها و مجامع سینمایی گرفتند. ابتدا طرح کلی «اتحادیه كانون‎های سینمایی جوان» تنظیم و پس از مدتی با تغییرات عمده، طرح تأسیس مركزی با عنوان «خانه سینماگران جوان» قوت گرفت. طرح مذکور مورد استقبال مسئولین وقت استانداری تهران واقع شد و بعد از طی تشریفات قانونی، مجوز فعالیت خانه سینماگران جوان در آذرماه 1377 صادرگردید. در 20 اسفندماه همان سال با برگزاری مراسمی تحت عنوان «همایش سراسری سینماگران جوان» فعالیت‎های رسمی خانه سینماگران جوان آغاز شد. با گذشت زمان و کسب تجربیات بیش‎تر و نیز حمایت هنرمندان عرصه سینما، فعالیت‎های خانه سینماگران جوان گسترش بیش‎تری یافت.

خانه سینماگران جوان تاكنون با تهیه، تولید و ارائه فیلم‌های متعدد؛ برگزاری بیش از بیست جشنواره و همایش داخلی و خارجی در زمینه‎های گوناگون فیلمسازی؛ و حمایت‎های صنفی و كاربردی از سینماگران جوان گام‎های مهم و مؤثری در جهت شناسایی و آموزش نیروهای متخصص و ایجاد زمینه‎های تولید هنری در کشور برداشته است. یكی از مهم‎ترین دستاوردهای فعالیت خانه سینماگران جوان به عنوان اولین NGO سینمایی در ایران، تقویت و ایجاد انگیزه بین جوانان هنرمند برای تأسیس سازمان‎های مشابه و در نهایت کارآفرینی در حوزه هنر بوده است.

در تابستان 1383 هیئت مدیره خانه سینماگران جوان طی نشست‌ها و گفت‎وگوهای متعدد، جهت گسترش فعالیت‎های خود تصمیم به تنظیم اساسنامه‎ای مبنی بر تبدیل به مؤسسه فرهنگی هنری گرفت که این امر در زمستان 1383 انجام پذیرفت. در اساسنامه جدید کلیه اصول اولیه خانه سینماگران جوان مبنی بر حمایت از فیلمسازی ‌كوتاه، مستند و تجربی حفظ گردید و به تبع تأسیس مؤسسه فرهنگی هنری، با بهره از زمینه‎های جدید ایجاد شده، حوزه کاری خود را به نحو چشمگیری گسترش داد.

خانه سینماگران جوان در دوره‌های مختلف فعالیت خود طی شانزده سال گذشته همواره تلاش نموده است تا با شناسایی و حمایت از استعدادهای جوان و خلاق در عرصه هنر هفتم، سهمی در اعتلای سینمای مستقل میهن پرافتخارمان ایفا کند.